Objawy grypy – jaką rolę odgrywają objawy w zakaźności grypy?

jaką rolę odgrywają objawy w zakaźności grypy

Objawy grypy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle i ogólne uczucie zmęczenia. Zazwyczaj objawy pojawiają się szybko po zakażeniu i trwają około tygodnia. Jeśli wystąpią powikłania, takie jak zapalenie płuc, choroba może trwać dłużej. Większość ekspertów uważa, że grypa rozprzestrzenia się głównie poprzez maleńkie kropelki uwalniane do powietrza, gdy osoba chora na grypę kaszle lub kicha.

Krople te mogą podróżować na odległość do sześciu stóp i wylądować w ustach lub nosie innych osób lub zostać wdychane do płuc. Wirus może się także rozprzestrzeniać poprzez dotknięcie powierzchni, na której znajduje się wirus grypy, a następnie dotknięcie własnych ust, nosa lub oczu. Wirusy grypy mogą również przetrwać na niektórych przedmiotach i powierzchniach do 24 godzin.

grypa zaraźliwość

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom większość zdrowych dorosłych może zarażać innych już na dzień przed zachorowaniem i zarażać przez okres do siedmiu dni od pojawienia się objawów grypy. Dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą zarażać przez tydzień lub dłużej.

Objawy grypy – jaką rolę odgrywają objawy w zakaźności grypy?

Najczęstszym objawem grypy jest wysoka gorączka. Zwykle im wyższa gorączka, tym poważniejsze są objawy. Gorączka od 102 do 30 stopni Fahrenheita jest typowa dla dzieci i nieco niższa dla dorosłych. U niektórych osób występuje również ból głowy, ból mięśni, katar, ból gardła i suchy kaszel. Inni odczuwają ogólne poczucie zmęczenia i osłabienia, któremu nie towarzyszą żadne specyficzne objawy.

Objawy grypy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle, katar, ból gardła i zmęczenie. Większość osób chorych na grypę nie jest na tyle chora, aby jechać do szpitala lub nawet wymagać leczenia w domu, ale dzieci, które mają wysoką gorączkę i silne bóle, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza. Pracownicy służby zdrowia często mogą zdiagnozować grypę na podstawie wyglądu dziecka i jego objawów. Mogą również pobrać próbkę śluzu z nosa lub gardła dziecka i wysłać ją do laboratorium w celu zbadania.

Oprócz unikania kontaktu z innymi ludźmi, powinieneś pozostać w domu, dopóki gorączka nie spadnie poniżej 100 stopni. Najlepiej też, jeśli to możliwe, unikać chodzenia do pracy lub szkoły i nosić maseczkę, jeśli musisz przebywać w miejscach publicznych. W tym czasie odpoczynek i picie dużej ilości płynów pomoże Ci poczuć się lepiej.

Na szczęście grypie można zapobiec, zaszczepiając się na początku sezonu przeciwko grypie, która jest dostępna w całym Louisville i południowej Indianie. Szczepionka zapewnia ochronę przed najpowszechniejszymi szczepami wirusa, które prawdopodobnie będą krążyć w tym roku. Ponadto częste mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym do rąk zawierającym co najmniej 60% alkoholu zapobiegnie przenoszeniu zarazków na inne osoby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *